2 Απριλίου ! Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Γειά σας και χαρά σας αγαπημένοι μας γονείς και παιδιά!!!

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου , μικροί και μεγάλοι, αφήστε τη φαντασία σας ελεύθερη και ταξιδέψτε με τους ήρωες των παραμυθιών. Ένα νοερό ταξίδι , στις δύσκολες μέρες που περνάμε, δεν θα ήταν καθόλου άσχημο, τι λέτε;

Δοκιμάστε  το με τη βοήθεια των παρακάτω  προτεινόμενων δραστηριοτήτων:

Έτοιμοι; Ξεκινάμε!

1.

• Δείχνουμε στα παιδιά την αφίσα που δημιουργήθηκε για την «Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2020» Τη σχολιάζουμε και τους μιλάμε για το λόγο που καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα.

pagkosmia_hmera_paidikou_vivliou_2020 (1)

( επιλέγουμε την σύνδεση- κάνουμε κλικ- εμφάνιση αρχείου κάτω αριστερά-άνοιγμα)

(επαναλαμβάνουμε το ίδιο για κάθε σύνδεση)

2.

• Διαβάζουμε στα παιδιά το ποίημα του Ευγένιου Τριβιζά σαν αίνιγμα(έως»Τι είναι;»). Με ερωτήσεις το κατευθύνουμε να σκεφτεί και να βρει την απάντηση. Εάν δεν μπορέσουν να βρούνε τη λύση ,δείχνουμε την επόμενη σελίδα με την εικόνα. Διαβάζουμε τη «λύση», συνέχεια του ποιήματος.
  •         Υμνος στο βιβλίο(Ευγένιος Τριβιζάς)

3.

•  Επιλέγουμε και διαβάζουμε στα παιδιά μας ένα παραμύθι
  • Ζητάμε από τα παιδιά να συμπληρώσουν τον τίτλο και να ζωγραφίσουν κάτι που τους έκανε εντύπωση. Ζητάμε να σχολιάσουν  αυτό που ζωγράφισαν και το γράφουμε ή ενθαρρύνουμε τα παιδιά που μπορούν να το γράψουν μόνα τους.
  • Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης μπορούν να ζωγραφίσουν σε ένα λευκό φύλλο και να γράψουν σ΄ αυτό  στη συνέχεια το όνομα ,τον τίτλο και τα σχόλιά τους.
  • Φωτογραφίζουμε το φύλλο και το στέλνουμε στο email μου(softzima71@gmail.com)
  • Φύλλο εργασίας

4.

• Μπορείτε να παρακολουθήσετε με τα παιδιά το βίντεο στο σύνδεσμο που ακολουθεί και να το σχολιάσετε

«The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore»

καθώς και το παραμύθι

« Ο Βασιλιάς και το βιβλίο»

5.

•  Δημιουργία αφίσας: Φτιάξτε μια αφίσα κολάζ αφιερωμένη στο βιβλίο. Χρησιμοποιήστε εικόνες από παλιά παραμύθια, περιοδικά, το διαδίκτυο ή ότι και αν έχετε υλικά στο σπίτι.

6.

• Εκτυπώστε αν έχετε τη δυνατότητα τους παρακάτω σελιδοδείκτες. Τα παιδιά χρησιμοποιούν τα χρώματα της αρεσκείας τους , τους κόβουν και τους κολλούν σ?ένα πιο σκληρό χαρτί ή χαρτόνι. Μπράβο! Έτοιμος ο σελιδοδείκτης!

7.

• Έχει και το βιβλίο δικαιώματα; Βεβαίως και έχει. Ορίστε! Πάρτε μια ιδέα
      • 6      1  2 3 5 4

8.

• Αλήθεια, πως φτιάχνεται ένα βιβλίο; Ας κάνουμε ένα ταξίδι στον κόσμο των εκδόσεων.

Καλό ταξίδι! Να περάσετε τέλεια!

Αισιοδοξία και δύναμη σε όλους

Και δεν ξεχνάμε

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ