Αρχείο | Ιούλιος 2022

Από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο

Την Τετάρτη 1/6/2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα » Πρόγραμμα Ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό σχολείο». Την συνάντηση οργάνωσε το 8ο Νηπιαγωγείο Βέροιας με εισηγήτριες τη νηπιαγωγό κ. Αντιγόνη Χριστοφορίδου και τη ψυχολόγο κ. Σκουρού Μαρία. Στην επιμόρφωση συμμετείχε όλο το προσωπικό του σχολείου μας.

Πως να σώσετε μια ζωή (ΚΑΡΠΑ)

Την Παρασκευή 20/5/2022 το 17ο Νηπιαγωγείο συμμετείχε  στην δια ζώσης ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα » Πώς να σώσετε μια ζωή (ΚΑΡΠΑ)». Την συνάντηση οργάνωσε το 5ο Νηπιαγωγείο Βέροιας με εισηγητή  τον καρδιολόγο του Γ.Ν.Β κ. Σδόγκο Ευάγγελο. Σκοπός της επιμόρφωσης ήταν η καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), η χρήση αυτόματου εξωτερικού επιδεινωτή, οι παροχή πρώτων βοηθειών σε επείγουσες καταστάσεις και η πρόληψη τραυματισμών.

STEAM και Ρομποτική στο Νηπιαγωγείο

Την Τετάρτη  6/4/2022 το 17ο Νηπιαγωγείο συμμετείχε στην  ενδοσχολική διαδικτυακή επιμόρφωση που διοργάνωσε η ΣΕΕ Προσχολικής Εκπαίδευσης Ημαθίας, κ. Ευθυμία Γώτη με θέμα “STEAM και Ρομποτική στο Νηπιαγωγείο “. Την συνάντηση οργάνωσε το 12ο Νηπιαγωγείο Βέροιας με εισηγήτριες τις  νηπιαγωγούς Γιάγκογλου Δήμητρα και Τζήμα Αγορίτσα.

Κάνε τη φωνή σου να ακουστεί

Την Δευτέρα  4/4/2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα » Κάνε τη φωνή σου να ακουστεί». Την συνάντηση οργάνωσε το 12ο Νηπιαγωγείο Βέροιας με εισηγήτριες τις  νηπιαγωγούς Γιάγκογλου Δήμητρα και Τζήμα Αγορίτσα. Η επιμόρφωση αφορούσε το Μαθητικό Διαδικτυακό Ραδιόφωνο ( European School Radio) και το λογισμικό επεξεργασίας ήχου Audacity.

Σχέσεις σχολείου – οικογένειας

Την Τετάρτη 16/3/2022 πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα ” Σχέσεις σχολείου – οικογένειας”. Την συνάντηση οργάνωσε το 8ο Νηπιαγωγείο Βέροιας με εισηγήτρια τη ψυχολόγο κ. Σκουρού Μαρία. Η επιμόρφωση εστίασε στη σημαντικότητα της συνεργασίας σχολείου και οικογένειας και στα θετικά αποτελέσματα αυτής της συνεργασίας.