Αρχείο | Ιανουάριος 2024

Save Energy!

Στα πλαίσια του e Tw;inning έργου “Cat walks in e Twinning” εργαστήκαμε σε διεθνή ζευγάρια και μεταμορφώσαμε με πολλή φαντασία ένα χαρτόκουτο σε κάτι όμορφο σώζοντας ενέργεια !

Τα παιδιά επέλεξαν την πρόταση των εταίρων μας από την Πολωνία για μεταμόρφωση του χαρτόκουτου σε ατμομηχανή και με πολλή φαντασία αλλά και οικολογική συνείδηση δημιούργησαν!

Επιμορφωτική ημερίδα για τη Φιλαναγνωσία

Το Νηπιαγωγείο μας σε συνεργασία με τα Νηπιαγωγεία 7ο,12ο Βέροιας και 1ο Μακροχωρίου και στα πλαίσια συνεργασίας για το Σχέδιο Δράσης της Αξιολόγησης Σχολικής Μονάδας, “Με τα βιβλία αγκαλιά συνεργασία ξεκινά” συνδιοργάνωσε ημερίδα για τη Φιλαναγνωσία.

Η επιμορφωτική ημερίδα απευθύνονταν σε γονείς/κηδεμόνες .

Ευχαριστούμε θερμά το συγγραφέας Στάθη Ξαφάκο ,εισηγητή της ημερίδας, για την εξαιρετική παρουσίαση και τις υπέροχες προτάσεις για αξιοποίηση του βιβλίου!

Ευχαριστούμε τους συμμετέχοντες γονείς / κηδεμόνες!

Επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη

Επίσκεψη στη Δημόσια Κεντρική βιβλιοθήκη Βέροιας πραγματοποίησε το Νηπιαγωγείο μας την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024.Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο παιδικό τμήμα της Βιβλιοθήκης ,ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της και τους κανόνες δανεισμού.

Ευχαριστούμε θερμά τις υπαλλήλους της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκη Βέροιας για τη φιλοξενία, το παραμύθι που μας διάβασαν και τις υπέροχες δημιουργικές δραστηριότητες που οργάνωσαν!

Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ημερίδα Φιλαναγνωσίας

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 18:00 το νηπιαγωγείο μας συνδιοργανώνει με τα Νηπιαγωγεία , 7ο Βέροιας,12ο Βέροιας και 1ο Μακροχωρίου διαδικτυακή ημερίδα γονέων με τίτλο”Δράσεις φιλαναγνωσίας” και εισηγητή το συγγραφέα Στάθη Ξαφάκο.

Η ημερίδα οργανώνεται στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης της Αξιολόγησης Σχολικής Μονάδας, “Με τα βιβλία αγκαλιά συνεργασία ξεκινά” που υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2023-2024

Ευρωπαϊκές Ετικέτες Ποιότητας eTwinning

Με Ευρωπαϊκές Ετικέτες Ποιότητας βραβεύτηκαν 5 έργα eTwinning που υλοποίησαν στο νηπιαγωγείο μας κατά το σχολικό έτος 2022-2023!

Συγκεκριμένα Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας πήραν τα έργα:

“Stem…ικρούτσικοι ανακαλύπτουν το ανθρώπινο σώμα!”

“Let’s celebrate together!”

“ScienArt”

“STEAM with fairy tales”

“Left and right math”

Ευχαριστούμε θερμά τους ιδρυτές των έργων και τους εταίρους μας!

Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές μας για τον ενθουσιασμό και τη συνέπεια που υπέδειξαν!!!

Κοπή βασιλόπιτας στο Νηπιαγωγείο μας

Την  Παρασκευή  12 Ιανουαρίου  2024  κόψαμε στο Νηπιαγωγείο μας τη Βασιλόπιτά που ετοιμάσαμε!

Τυχερή της χρονιά η Μαρία!

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Ευχαριστούμε θερμά τη μανούλα του Δημήτρη που ανέλαβε το ψήσιμο της πίτας μας !