Αρχείο | Ιούνιος 2023

Προγράμματα eTwinning 2022/23

Στην κατηγορία αυτή μπορείτε να πλοηγηθείτε και να δείτε αναλυτικά όλα τα προγράμματα, που υλοποιήθηκαν την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Πατήστε από το μενού που βρίσκεται στο πάνω μέρος της σελίδας Προγράμματα etwinning – eTwinning 2022/23 και επιλέξτε ένα πρόγραμμα από το αναδυόμενο μενού.

Αυτή η καταχώρηση δημοσιεύτηκε στις 20 Ιουνίου 2023, σε eTwinning 2022/23.

Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 οι εκπαιδευτικοί στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης συμμετείχαν σε 1ο και 2ο κύκλο σεμιναρίων τριάντα τεσσάρων ωρών,  που πραγματοποιήθηκαν  από αρμόδιους φορείς σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων και με άλλα Σχολεία της επικράτειας

Στόχος των σεμιναρίων  ενδοεπιμόρφωσης ήταν η πληροφόρηση, η ενημέρωση και η ενίσχυση γνώσεων των εκπαιδευτικών σε θέματα όπως σχολικός εκφοβισμός, διατροφή ,ασφάλεια στο διαδίκτυο, STEM και εκπαιδευτική ρομποτική, αειφορία, πυρασφάλεια αντισεισμική προστασία και αντιμετώπιση ατυχημάτων στο Νηπιαγωγείο, Φιλαναγνωσία, ασφάλεια στο νερό, εκπαιδευτική ρομποτική, αειφορία , και παρουσίαση σχεδίων δράσης .

Τα επιμορφωτικά σεμινάρια που υλοποιήθηκαν είναι:

20-10-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Code week 2022 and European Schoolnet Academy»

04-11-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS».

15-11-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Αντιμετώπιση καταστάσεων στον σχολικό χώρο»

24-11-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δύο ωρών που οργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: « Αντισεισμική προστασία και πυρασφάλεια:  Χρήσιμες οδηγίες »

29-11-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δύο ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Διδάσκοντας SΤΕΜ κι εκπαιδευτική ρομποτική στην προσχολική  εκπαίδευση »

08-12-2022. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Παιδικά τραύματα, σχολικός εκφοβισμός και αντιμετώπισή τους »

15-12-2023 .Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων, «Η κατανόηση του κυβερνοχώρου ως προϋπόθεση κυβερνοασφάλειας »

16-01-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση  ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «STEM και εκπαιδευτική ρομποτική ? Πανελλήνιος διαγωνισμός ρομποτικής της WRO HELLAS »

31-01-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δύο ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «e Twinning σχολείο: καθήκοντα και υποχρεώσεις».

16-02-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Όταν η αειφορία συναντά το Νηπιαγωγείο»

14-03-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δύο ωρών που οργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «Δημιουργική και ασφαλής πρόσβαση στο νερό: πισίνα, θάλασσα και θαλάσσια σπορ, με το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Safe Water Sports»

17-05-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση  ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα: «STEM School Label  και δημιουργία Scratch»

31-05-2023. Εξ αποστάσεως σεμινάριο διάρκειας δυόμιση ωρών που οργανώθηκε από Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων με θέμα:  «Φιλαναγνωσία στο Νηπιαγωγείο»