Αρχείο | Δεκέμβριος 2023

Christmas Live Event

Στις18 Δεκεμβρίου 2023 συναντηθήκαμε διαδικτυακά με τους ετέρους μας στο eTwinnig έργο “Cat Walks in eTwinning ” και τραγουδήσαμε το “Jingle bells” στα αγγλικά αλλά και στη μητρική μας γλώσσα. Με αυτόν τον τρόπο ευχηθήκαμε στους φίλους μας Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος!

Διαδικτυακή συνάντηση με τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων, Γιολάντα Τσορώνη – Γεωργιάδη

Στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης σχολικής μονάδας “Με τα βιβλία αγκαλιά, συνεργασία ξεκινά ” πραγματοποιήθηκε στις 11 Δεκεμβρίου 2023 διαδικτυακή συνάντηση με τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων , Γιολάντα Τσορώνη – Γεωργιάδη.

Η συγγραφέας παρουσίασε στους μαθητές των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων (7ο, 12ο,17ο Βέροιας και 1ο Μακροχωρίου)τους ήρωες του βιβλίου της, “Ένα παράξενο Χριστουγεννιάτικο δέντρο” και απάντησε στις ερωτήσεις τους.

Ευχαριστούμε θερμά τη συγγραφέα για την υπέροχη εμπειρία !

, ,

Christmas exchange

Τα παιδιά του 17ου Νηπιαγωγείου στέλνουν παρέα με τον Pete τις Χριστουγεννιάτικες ευχές τους στους συνεργάτες του e-Twinning έργου,”Cat walks in e Twinning”

Δίκτυο συνεργασίας στο πλαίσιο Σχεδίου Δράσης “Με τα βιβλία αγκαλιά? συνεργασία ξεκινά!”

Σχολικό έτος 2023-2024

Στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης της Αξιολόγησης σχολικής μονάδας δημιουργήθηκε ένα δίκτυο νηπιαγωγείων αποτελούμενο από τα Νηπιαγωγεία: 17ο Νηπιαγωγείο Βέροιας, 7ο Νηπιαγωγείο Βέροιας , 12ο Νηπιαγωγείο Βέροιας,1ο Νηπιαγωγείο Μακροχωρίου ,που θα συνδράμει ποικιλοτρόπως στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας μέσα από ένα ενιαίο πλαίσιο δράσεων, το οποίο θα βοηθήσει τους μαθητές να εξοικειωθούν και να αγαπήσουν το βιβλίο, να αναπτύξουν  την κριτική και δημιουργική τους σκέψη, να δραστηριοποιήσουν  τη φαντασία και την εφευρετικότητά τους ώστε να καταστούν επαρκείς και δια βίου αναγνώστες.

«STE(Α)M και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική»

Θεματική: Δημιουργώ και Καινοτομώ-Δημιουργική Σκέψη και Καινοτομία

Υποθεματική: STEM/STEAM – Ρομποτική

Το Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τίτλο «STEM και Εκπαιδευτική Ρομποτική μέσα από τον κύκλο του Νερού και την Υδροδυναμική», έχει σκοπό να έρθουν σε επαφή οι μαθητές/-ήτριες του Νηπιαγωγείου με θέματα που αφορούν την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία. Στόχοι του εν λόγω προγράμματος είναι τα παιδιά, να κατανοήσουν τα χαρακτηριστικά της μάθησης μέσα από τον προβληματισμό, να σχεδιάσουν και να αναπτύξουν ένα πρόγραμμα, να εξασκηθούν στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης, να αναπτύξουν δεξιότητες προσανατολισμού και μέτρησης αποστάσεων και να αναζητήσουν λύσεις σε καθημερινά προβλήματα, όπως ο κύκλος του νερού και η υδροδυναμική.